Пластмаса увійшла в наше життя настільки, що ми перестали дивуватися її кількості в нашому побуті. Пластмаса дешевше метала, гуми, дерева і шкіри і володіє масою корисних властивостей. Але, на жаль, вона не міцна, і по-цьому пластмасовий бампер ламається, тріскається, вмінается, рветься, в загальному втрачає гарний зовнішній вигляд.

Тріщини — це пошкодження у вигляді розриву пластика і лакофарбового покриття (далі ЛКП). Освіта тріщин залежить від хімічного складу матеріалу, умов експлуатації та структури матеріалу. Однією з характерних особливостей тріщини є здатність «рости» збільшувати свої лінійні розміри під дією вібрації, що в свою чергу знижує міцність і жорсткість конструкції.

Подряпини — пошкодження поверхні пластика або ЛКП у вигляді поздовжніх борозен. Подряпини характеризуються глибиною. Глибина тріщини і склад матеріалу визначають технологію ремонту бампера.

Вм’ятина — зміна геометрії (деформація) бампера, що відбулося в результаті механічної навантаження або нагрівання. Результатом такого пошкодження, як правило стає розтягування і стиснення пластика в місці деформації, при глибоких вм’ятини можуть спостерігатися розриви ЛКП.

Пролом — наскрізне руйнування пластику в результаті механічної навантаження.

Розрив — порушення цілісності конструкції бампера в результаті розтягуючого зусилля. До розриву так само слід відносити обрив кріпильних елементів бампера.

Тепер коли ми побіжно ознайомилися з видами пошкоджень давайте поговоримо про технології самого ремонту бампера, вибір якої залежить як від виду пошкодження так і від матеріалу бампера. Почнемо з найпростішого — подряпини.

Якщо подряпини не глибокі і пошкоджений тільки ЛКП, для ремонту бампера досить просто відновити зовнішній вигляд.

Для цієї мети можемо пофарбувати бампер, або цілком, або локально. За допомогою спеціальної комп’ютерної програми підбираємо колір. Зачищаємо пошкоджений ЛКП, потім «заматовиваем» шар лаку навколо ушкодження, кладемо грунт, фарбу, і лак. Після чого за допомогою короткохвильових ламп сушимо лак, стежачи за тим що б температура пластику не перевищила рекомендовану це приблизно 60 ° С. Для пластиків сумнівного походження рекомендую знизити температуру до 50 ° С, так як при нагріванні вони можуть виділяти речовини здатні вступити в реакцію з фарбою або ґрунтовкою. Результатом такої реакції стане «підрив» фарби та ремонт доведеться переробляти.

Якщо подряпини глибокі, після зачистки пошкодженого ЛКП, слід накласти шар шпаклівки. Після висихання зашліфувати місце ремонту, стежачи знову ж за температурою термопласту з якого зроблений бампер. Використовувати шліфувальні машини для обробки пластику слід на найменших оборотах з мінімальним зусиллям, так як він може оплавлятися. Дотримання технології забарвлення пластикових деталей гарантує Вам якісний ремонт без подальшого відшарування нанесених матеріалів. Можливе використання універсальних фарб, але в цьому випадку необхідно перед основним грунтуванням нанести грунт для пластика. А в фарби бажано додавати пластифікатори.

Бампера, не призначені для фарбування найчастіше мають текстуру. По можливості ми намагаємося її відновити. Слід зазначити що відновлення зовнішнього вигляду, є останнім етапом будь-якого ремонту.

Ремонт нагріванням. Досить просто можна відремонтувати невелику вм’ятину на бампері з термопласту, якщо не пошкоджено ЛКП. За допомогою спеціального технічного фена прогріваємо матеріал бампера. В результаті нагрівання термопласт стає пластичним. Приклавши до нагрітого пластику механічне зусилля повертаємо бамперу його первозданний вигляд. Під час роботи з технічним феном рекомендую контролювати температуру поверхні щоб не спалити ЛКП.

Практично всі інші види пошкоджень бамперів з термопласту ремонтуються:

Термозваркою бампера. Під час ремонту тріщин необхідно поєднати тріснуті площині. Повернути бамперу первинну геометрію, після чого зварювати матеріалом мають таку ж в’язкість розплаву ? як і матеріал бампера. Оскільки стаття все таки трохи енциклопедична хочу зауважити, що основні параметри режиму зварювання пов’язані з в’язкістю розплаву ? і величиною опади ?, які в свою чергу залежать від температури нагрівача, часу нагрівання.

У більшості випадків ремонт бамперів це більш вигідний, ніж заміна на новий, спосіб повернути автомобілю презентабельний вигляд.